„Transparency International“ Lietuvos skyrius (TILS)
Žiniasklaidos skaidrumo įrankis STIRNA.info
2022

Kur galima rasti sprendimą: https://www.stirna.info/

Kodėl ir kaip?

STIRNA.info suteikia galimybę greitai ir paprastai sužinoti, kam priklauso bet kuri Lietuvoje veikianti žiniasklaidos priemonė, analizuoti žiniasklaidos ryšius su buvusiais bei šiuo metu pareigas einančiais politikais ir jų sutuoktiniais. Svetainėje prieinama informacija apie jų ryšius su politinėmis partijomis, einamas pareigas, rinkimus, kuriuose jie kandidatavo. Duomenys apie žiniasklaidos priemones, kurias galima rasti svetainėje siekia 1996 metus ir yra atnaujinami kasmet. Nuo 2021 m. kovo mėnesio www.stirna.info taip pat galima rasti informaciją apie viešinimo bei informavimo pirkimus, kurias viešojo sektoriaus institucijos vykdė 2010-2021 metais. Kiekvienų metų informaciją galima lyginti pasinaudojant interaktyviais grafikais, analizuoti duomenis pagal juridinį statusą, pasirenkant individualią instituciją ar naudojant kitus kriterijus. Svetainėje taip pat prieinama informacija apie viešinimo ir informavimo paslaugų pirkimus, kuriuos laimėjo įmonės, turinčios sąsajų su politikais arba jų sutuoktiniais. Tai kol kas yra vienintelis toks duomenų šaltinis Lietuvoje. Visa svetainėje prieinama informaciją taip pat pateikiama ir atvirų duomenų formatu ir gali būti parsisiunčiama.

Kuo išskirtinis?

S.T.I.R.N.A tai žodžių „spauda“, „televizija“, „internetas“, „radijas“ ir „naujienų agentūros“ akronimas. Tai yra vienintelis toks žiniasklaidos įrankis Lietuvoje, kuris leidžia paprastai ir patogiai, atvirų duomenų formatu pasiekti informaciją apie žiniasklaidos priemonių savininkus, palyginti viešinimo ir informavimo leidžiamas lėšas viešajame sektoriuje. Duomenys pateikti www.stirna.info suteikia galimybę tiek žurnalistams bei sprendimų priėmėjams, tiek besidomintiems gyventojams, rinkėjams geriau apčiuopti galimas rizikas, susijusias su žiniasklaidos skaidrumu, galima politikų įtaka žiniasklaidai. STIRNA.info skelbiami duomenys leido ir TILS labiau pamatuotai kalbėti apie šiuos iššūkius ir skatinti pokyčius sektoriuje. TILS pradėjus įgyvendinti šią iniciatyvą, dalis svetainėje prieinamų duomenų buvo prieinami tik popieriniu formatu, tad ši iniciatyva taip pat paskatino pokalbį apie tokių duomenų atvirumą bei prieinamumą.


Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies).

Būtinieji slapukai įdiegiami automatiškai ir jiems nėra reikalingas Jūsų sutikimas. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.