Finansų ministerija, įgyvendinta su UAB Forbis
Valstybės iždo konsoliduoto sąskaitų valdymo sistema (VIKSVA)
2024

Kur galima rasti sprendimą: https://info.viksva.lt/

Kodėl ir kaip?

Finansų ministerija sukūrė Valstybės iždo konsoliduoto sąskaitų valdymo sistemą (VIKSVA), kuri skirta centralizuotam valstybės pinigų laikymui, valdymui bei mokėjimų atlikimui. T.y., valstybės iždas biudžetinėms įstaigoms teikia sąskaitų atidarymo, tvarkymo, mokėjimo operacijų vykdymo bei kitas elektroninėje bankininkystėje įprastas paslaugas. Projekto įgyvendinime kartu su Finansų ministerija dalyvavo UAB Ernst & Young Baltic konsultantai bei vienas didžiausiu Baltijos regione IT paslaugų finansų įstaigoms tiekėjas UAB „FORBIS“, turintis beveik 30 metų veiklos „fintech“ sektoriuje patirtį. Iki šiol biudžetinės įstaigos naudojosi komercinių bankų paslaugomis – darbas su skirtingais bankais reikalavo ženklių žmogiškųjų ir piniginių išteklių, o išskaidytos po skirtingas sąskaitas lėšos ribojo jų valdymo efektyvumą. Sukūrus VIKSVA, vietoj kelių skirtingų bankinių sistemų darbuotojai jungiasi prie vienos Finansų ministerijos valdomos informacinės sistemos, taigi, sumažėja darbo laiko (ir piniginės) sąnaudos, skirtos bankinių sistemų integracijai, su mokėjimo paslaugomis susijusiems viešiesiems pirkimams, sąskaitų administravimui, patiems mokėjimų pavedimams atlikti ir t.t. Būdama mokėjimų sistemų dalyve Finansų ministerija VIKSVA sistemoje, sukurtoje kartu su UAB „FORBIS“ pagal geriausius bankinius sprendimus, sudaro sąlygas biudžetinėms įstaigoms atlikti vietinius ir tarptautinius mokėjimus, atsiskaityti su tiekėjais, darbuotojais ir kitais lėšų gavėjais realiu laiku, suteikia galimybę naudojantis integraciniu „gateway“ kanalu paprasčiau ir greičiau apsikeisti mokėjimų duomenimis tarp VIKSVA bei įstaigų naudojamų apskaitos sistemų. Taip pat VIKSVA atveria naujas galimybes efektyviam ir racionaliam valstybės piniginių išteklių valdymui. Ši sistema leidžia valstybei panaudoti laikinai laisvą likvidumą, mažinti trumpalaikį skolinimąsi ir skolinimosi išlaidas bei investuoti turimas lėšas, taip pat eliminuojama kredito rizika. Iš viso naująja sistema naudosis apie 470 šiuo metu veikiančių biudžetinių, viešųjų įstaigų ir fondų, prie VIKSVA jos jungiasi laipsniškai iki 2028 m.

Kuo išskirtinis?

1. Sutaupėme per metus 122 tūkst. valandų ir apie 2,6 mln. eurų (VIKSVA besinaudojantys Finansų ministerijos Valstybės iždo departamento bei biudžetinių įstaigų darbuotojai per metus sutaupo 122 tūkst. valandų darbo, o tai reiškia sutaupytus apie 1,5 mln. eurų. Dar apie 1,1 mln. eurų kasmet sutaupoma dėl sumažėjusių biudžetinių įstaigų mokėjimų pavedimų bei sąskaitų aptarnavimo išlaidų kaštų, integracijų su bankų informacinėmis sistemos palaikymui skirtų lėšų, sumažėjusio valstybės skolinimosi poreikio ir sąnaudų bei kt.). 2. Iki 3 kartų sumažinome CO2 išmetimą (prisijungus prie VIKSVA, biudžetinės įstaigos maždaug tris kartus sumažino prisijungimų skaičių (iki tol jungdavosi prie skirtingų bankų). Nuo VIKSVA starto iš viso fiksuota apie 156 tūkst. prisijungimų). 3. Sukurtas viešajame sektoriuje unikalus mokėjimų ir finansų valdymo sprendimas, kurio įdiegimui Finansų ministerijai kartu su UAB Ernst & Young Baltic ir UAB „FORBIS“ prireikė 18 mėnesių ir daugybės visų šalių darbuotojų kompetencijų. VIKSVA sistemos naudotojai gavo pilną IT sprendimą iš vienų rankų: SEPA ir SWIFT mokėjimus, įvairius lėšų valdymo produktus ir el. bankininkystės funkcionalumą.


Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies).

Būtinieji slapukai įdiegiami automatiškai ir jiems nėra reikalingas Jūsų sutikimas. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.