Vilantis
BAM – bešeimininkių atliekų mažinimas
2023

Kur galima rasti sprendimą: https://siauliuraj.lt/naujienos-gn/455/pirmoji-lietuvoje-mobili-programele-kuria-gyventojai-jau-gali-pranesti-apie-atliekas-idiegta-siauliu-rajono-savivaldybeje:2950

Kodėl ir kaip?

Įgyvendinant Šiaulių rajono savivaldybės administracijos inicijuotą projektą, buvo siekiama panaudoti skaitmenines technologijas sprendžiant bešeimininkių atliekų, paliekamų įvairiose tam nepritaikytose vietose arba aikštelėse prie perpildytų atliekų konteinerių, problemą. Suskaičiuota, kad Šiaulių rajono savivaldybės teritorijoje 2020 metais buvo nustatyta ir sutvarkyta 11,51 tonų, 2019 metais - 37,05 tonų bešeimininkių atliekų, kurias palieka neatsakingi gyventojai arba įmonės, įstaigos. Šių atliekų nuvežimui ir sutvarkymui į Šiaulių ŠRATC patiriamos papildomos išlaidos. Labai dažnai bešeimininkės atliekos paliekamos miškuose ar jų aikštelėse, parkuose, viešose vietose, atliekų surinkimo vietose, aikštelėse. Siekiant spręsti šią problemą, buvo sukurta mobilioji aplikacija BAM (bešeimininkių atliekų mažinimas). Ši aplikacija bešeimininkių atliekų problemą sprendžia dvejopai: 1. Padeda Šiaulių rajono gyventojams lengvai ir patogiai rasti informaciją apie atliekų surinkimo aikšteles, atliekų konteinerių vietas, priimamus atliekų tipus ir priėmimo tvarką, taip išvengiant netinkamo atsikratymo atliekomis, kuris nutinka vien dėl nežinojimo kaip su tomis atliekomis elgtis. Vartotojams pateikiamas interaktyvus žemėlapis, kuriame galima lengvai rasti aktualią informaciją apie atliekų surinkimo vietas. Vartotojas gali išsifiltruoti žemėlapio duomenis pagal jam aktualų atliekų tipą, matyti artimiausias surinkimo aikšteles, jų darbo laiką ir kitą svarbią informaciją. Programėlė turi integraciją su populiariausiomis navigacijos aplikacijomis, todėl vos pora paspaudimų vartotojas pasiekia navigacijos vedlį, kuris palydi jį į pasirinktą atliekų surinkimo vietą. 2. Leidžia pilietiškiems gyventojams lengvai įsitraukti ir daryti įtaką švarinant aplinką: programėlės vartotojui pakanka pasirinkti aptiktos atliekų problemos tipą, parašyti komentarą ar pridėti nuotraukų, vaizdo įrašų, paspausti mygtuką “pranešti”. Programėlė automatiškai nustato naudotojo vietą, o sistema, pagal GPS koordinates ir kitą informaciją nustato atsakingą instituciją (atliekų vežėją, seniūniją ar kt.), kuriems nedelsiant išsiunčiamas pranešimas apie atliekų problemą ir jos vietą. Institucijos, kurios atsakingos už atliekų rūšiavimą ir surinkimą Šiaulių rajono savivaldybėje, turi prieigą prie pranešimų istorijos ir interaktyvaus žemėlapio su informacija apie vartotojų pateiktus pranešimus. Be minėtų aspektų iš vartotojo pusės, šis sprendimas gali padėti sumažinti administravimo kaštus, kuriuos patiria savivaldybė, nes atliekų problemos administravimo procesai tampa dalinai automatizuotais, o ir pačių atliekų, kuriomis atsikratoma neleistinose vietose, kiekio sumažėjimas padėtų sumažinti aplinkos priežiūros kaštus.

Kuo išskirtinis?

Inovacijos nebūtinai reiškia sudėtingiausių ir painiausių technologijų rinkinį. Kartais reikalingiausios inovacijos, kurios sukuria realią naudą visuomenei - yra racionalus ir tinkamas jau žinomų technologijų pritaikymas. Mūsų sukurta mobilioji aplikacija BAM apjungia patogų, aiškų ir neperkrautą vartotojo kelio dizainą, geopozicionavimo sprendimus ir tam tikrus algoritmus, kad suteiktų būtent tai, ko reikia pilietiškai visuomenei, norinčiai daryti teigiamą įtaką aplinkai. Šis įrankis leidžia piliečiams įsitraukti į viešojo administravimo procesus, stipriai sutrumpinant kelią nuo problemos iki jos sprendimo. Šių dienų visuomenėje kai žmonės dažnai nėra linkę gaišti savo laiko dėl viešojo intereso - patogumas ir kuo trumpesnio kelio iki problemos sprendimo užtikrinimas yra kritiniai veiksniai. Manome, kad ši programėlė galėtų būti puikus pavyzdys ir kitiems Lietuvos (ar užsienio) regionams. Patogus piliečių įsitraukimas į viešus procesus ne tik skatina juos būti aktyvesniais, matyti realius jų indėlio rezultatus, bet ir stiprina pasitikėjimą viešosiomis institucijomis.


Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies).

Būtinieji slapukai įdiegiami automatiškai ir jiems nėra reikalingas Jūsų sutikimas. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.