"Kurk Lietuvai", LR sveikatos apsaugos ministerija ir UAB "TeleSoftas"
„Pagalba Sau” – emocinės savipagalbos programėlė
2018

Kur galima rasti sprendimą: Google Play (android operacinei sistemai) ir iTunes (iOS operacinei sistemai)

Kodėl ir kaip?

✓Jaučiatės įsitempęs? ✓Kankina nerimas? ✓Dažnai būnate blogos nuotaikos? ✓Esate prislėgtas? ✓Nežinote kaip sau padėti? Išbandykite programėlę „Pagalba Sau“; Mobilios emocinės savipagalbos programėlė „Pagalba Sau“ – inovatyvi universalios psichikos sveikatos problemų prevencijos priemonė, kuri buvo sukurta remiantis tarptautinių organizacijų rekomendacijomis bei mokslinių tyrimų išvadomis. Ši mobilioji aplikacija ne tik padeda stebėti savo būseną, bet ir suteikia informaciją, kur kreiptis ar nukreipti kitą, prireikus pagalbos. Programėlės tikslas: emocinio raštingumo, savipagalbos įgūdžių ir asmenybės atsparumo ugdymas, o auditorija – visa Lietuvos visuomenė, besinaudojanti išmaniaisiais telefonais. Lietuvos visuomenės psichikos sveikatos būklės rodikliai yra vieni žemiausių Europoje (smurtas artimoje aplinkoje, patyčios, alkoholio vartojimas, savižudybės, stresas ir kt.), o prevencijai ir stiprinimui yra skiriamas vis dar labai menkas dėmesys. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis („Mental Health Action Plan 2013-2030“) buvo siekta panaudoti išmaniąsias technologijas ir sukurti emocinę sveikatą stiprinančią priemonę – programėlę „Pagalba Sau“. Tokių įrankių pagrįstumas yra taip pat jau ne kartą įrodytas (Bakker et al., 2016; Ebert et al., 2015; Larsen, 2016). Programėlė sukurta nemokamai ir visiems prieinama nemokamai. Programėlės koncepciją sudaro 5 dalys: emocijų stebėjimo mechanizmas, savipagalbos pratimai, pagalbos linijos, interaktyvus pagalbos žemėlapis bei profesionalų parengta edukacinė medžiaga. Kūrėjai: JPP „Kurk Lietuvai“ projektų vadovai Kristina Medžiaušytė ir Donatas Paulauskas Įgyvendintojas: UAB „TeleSoftas“ (dir. Algirdas Stonys) Partneriai: LR sveikatos apsaugos ministerija, „Jaunimo linija“, Valstybinis psichikos sveikatos centras, LR Prezidentės kampanija „Už saugią Lietuvą“. Profesionalai, prisidėję prie turinio kūrimo: prof. dr. Arūnas Germanavičius, gydytojas psichoterapeutas Dainius Jakučionis, psichologė Lina Vaisetaitė, dr. Jurgita Rimkevičienė, gyd. psichiatrė – psichoterapeutė Brigita Bax, Dr. Agnė Jurgaitytė-Avižinienė, dr. Aušra Širvinskienė, psichologas Antanas Mockus ir kiti. Pastebėjimai ir patarimai, kaip galima patobulinti šį įrankį yra labai laukiami el. p.: pagalba.sau@sam.lt Video apie programėlę: https://www.youtube.com/watch?v=o5ERZFJuq08&t=22s Video iš programėlės pristatymo renginio 2017-05-15 Valstybės pažinimo centre: https://www.youtube.com/watch?v=XrnWgskP8u

Kuo išskirtinis?

Programėlė: - kasdien paklausia: "Kaip šiandien jautiesi?" ir trejose skalėse suteikia galimybę pasižymėti bei įvertinti savo savijautą; - leidžia stebėti savo emocijų kaitą bei jas atvaizduojančius grafikus išsaugoti savo telefone paveiksliuko formatu; - leidžia atlikti įvairius interaktyvius pratimus (relaksacijas, meditacijas, ranka įvedamo turinio pratimus), kurie didina atsipalaidavimą, geriną nuotaiką, nuramina (pratimai paremti mokslo rekomendacijomis); - pratimai yra suskirstyti pagal emocijų stebėjimo skales, leidžia pasirinkti kokios trukmės garso įrašo klausytis, kokio balso - vyriško ar moteriško ir kt. - poros mygtukų paspaudimu leidžia skambinti Lietuvoje veikiančioms nemokamos pagalbos linijoms, taip pat ir rašyti, naršyti jų interneto svetainėse ar socialiniuose tinkluose; - pagal savo buvimo vietą (GPS signalą) leidžia nustatyti vartotojui, kur greičiausiai galima gauti nemokamą pagalbą nukentėjus nuo smurto, esant priklausomybėms ar prireikus psichologinės pagalbos, ir su integruotu google žemėlapiu veda vartotoją į tą pagalbos vietą; - pagalbos žemėlapis suskirstytas pagal miestus ir rajonus, pagalbos pobūdį, taip pat pasirinkus pagalbos vietą apie ją yra trumpai suteikiama informacija: aprašymas, darbo valandos, telefono numeris, el. paštas, svetainė ir kita susijusi informacija; - patarimų skiltyje vartotojas gali rasti informaciją, kaip elgtis susidūrus su psichikos sveikatos problemomis (pvz.: kaip kalbėti su žmogumi turinčių suicidinių minčių, kaip kalbėtis tėvams, jei vaikas patiria patyčias, kaip elgtis nukentėjus nuo smurto ar norint išgyti nuo priklausomybių bei kt.); - namų sienoje kiekvieną savaitę automatiškai įkrenta įvairūs patarimai, kurie leidžia daugiau sužinoti apie savo psichikos sveikatą bei kaip ja rūpintis; - programėlės sukurtas dizainas yra vartotojui draugiškas - paprastas, aiškus, neperkrautas; - nustatymų skiltyje vartotojas turi galimybę pasirinkti šrifto dydį, įjungti/išjungti priminimus bei nustatyti valandą, kada jie turėtų iššokti, atnaujinti pradžioje įvestą informaciją; - nuo 2018 rugpjūčio mėn. programėlė bus prieinama ir lenkų bei rusų kalbomis; - programėlė nerenka jokių asmeninių duomenų, vartotojas niekaip negali būti identifikuojamas, todėl programėlės naudojimasis yra anonimiškas. Šiuo metu programėlę yra parsisiuntę daugiau nei 10 000 vartotojų.


Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies).

Būtinieji slapukai įdiegiami automatiškai ir jiems nėra reikalingas Jūsų sutikimas. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.