Higienos institutas
Įrankis tekstams apie savižudybę analizuoti (ITASA)
2025

Kur galima rasti sprendimą: https://itasa.lt

Kodėl ir kaip?

Sprendžiama problema – neetiškas savižudybių vaizdavimas žiniasklaidoje, kuris gali lemti imitacines savižudybes. Savižudybės Lietuvoje – aktualus visuomenės sveikatos iššūkis. Higienos instituto duomenimis, 2023 m. net 84 proc. žiniasklaidoje pasirodžiusių publikacijų apie savižudybes neatitiko PSO rekomendacijų. Tai reiškia, kad didžioji dalis šių tekstų potencialiai prisidėjo prie rizikingos informacijos sklaidos, kuri gali neigiamai paveikti pažeidžiamus asmenis. Sprendimas – www.itasa.lt – tai interaktyvi platforma, skirta žurnalistams, norintiems atsakingai ir saugiai perteikti informaciją apie savižudybes. Tai yra netiesioginė, tačiau reikšminga prevencinė priemonė. PSO rekomendacijų pagrindu platformoje pateikiami konkretūs patarimai. Pažymima žalinga informacija bei siūlomi etiško, apsauginį poveikį kuriančio pateikimo pavyzdžiai. Ši priemonė leidžia individualiai, savarankiškai tikrinti savo kuriamo turinio atitikimą rekomendacijoms. Pasitelkiant DI asistento funkciją galima užduoti aktualius klausimus.

Kuo išskirtinis?

1.Pirmasis tokio pobūdžio savižudybių prevencijos įrankis Lietuvoje, pagrįstas mokslu, statistika ir nacionalinės žiniasklaidos turinio analize, skirtas praktiniam pritaikymui– sprendimas sukurtas atsižvelgiant į realius duomenis apie žiniasklaidos turinį bei pasitelkiant PSO rekomendacijas, tad turi aiškų, įrodymais grįstą pagrindą. 2.Įrankis praktiškai pritaikomas – svetainėje pateikiamos konkrečios gairės, patarimai, pavyzdžiaii, leidžiantys iškart pritaikyti žinias savo darbe. 3.Tiesioginis orientavimasis į žurnalistus – esamos iniciatyvos skirtos bendram visuomenės švietimui, o itasa.lt sukurta kaip individualus, praktinis įrankis žurnalistams. Aktualu ir tai, jog įrankiu gali naudotis ne tik žiniasklaidos atstovai, bet ir kiti asmenys rengiantys tekstus apie savižudybes, mėginimą nusižudyti. 4.Įrankis prisideda prie visuomenės sveikatos stiprinimo – netiesiogiai sprendimas mažina imitacinių savižudybių riziką, kurdamas etiškesnį, atsakingesnį informacinį lauką. Įrankis lengvai prieinamas – nereikalinga registracija. 5.Įrankis detektuoja Verterio ir Papageno efektus – testuotas redakcijos ir teigiamai įvertintas suicidologų.


Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies).

Būtinieji slapukai įdiegiami automatiškai ir jiems nėra reikalingas Jūsų sutikimas. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.