Vilantis
Mokslo ir studijų institucijų kuriamų žinių panaudojimo stebėsenos įrankis
2023

Kur galima rasti sprendimą: https://lic-webapp.herokuapp.com/

Kodėl ir kaip?

Mokslo ir inovacijų politikos stebėsena bei vertinimas Lietuvoje vis dar yra įgyvendinami naudojantis LR Statistikos departamento pateikiamais duomenimis, tačiau prieinama informacija turi tam tikrų trūkumų: duomenų pateikimas vėluoja, duomenų bazėje yra pateikiama bazinė informacija. Dar vienas Lietuvoje naudojamas būdas stebėti mokslo ir inovacijų politiką - naudotis iš suinteresuotų šalių surenkama kokybine informacija interviu, apklausų ir kt. būdais. Tai paprastai daroma perkant išorines vertinimo ir/ar apklausų atlikimo paslaugas. Visgi, tai gali būti brangus procesas, kuriam trūksta tęstinumo. Atsižvelgiant į tai, Lietuvos inovacijų centras inicijavo projektą, kurio tikslas - sukurti mokslo ir studijų institucijų (MSI) kuriamų žinių panaudojamumo stebėsenos ir atvaizdavimo įrankį. Vilantis komandos sukurtas įrankis kaupia, automatiškai papildo ir mašininio mokymosi (dirbtinio intelekto) sprendiniais pagrįstu metodu apdoroja duomenis apie MSI kuriamas žinias bei jų potencialą atskiroms ekonominėms veikloms pagal EVRK 2 red. kodus ir interaktyviai atvaizduoja sugeneruotus rezultatus. Įrankis automatiškai kaupia, apdoroja ir atvaizduoja duomenis iš trijų žinių kategorijų: mokslinės publikacijos; specialistai, kuriuos parengia MSI; MTEP projektai.

Kuo išskirtinis?

Šis įrankis naudoja pažangius mašininio mokymosi (dirbtinio intelekto) algoritmus, kurie automatiškai apdoroja duomenis apie dešimtis tūkstančių mokslinių publikacijų, kurios yra parengiamos Lietuvos mokslo ir studijų institucijose (duomenys apie publikacijas automatizuotai gaunami iš eLABa duomenų bazės). Pagal publikacijų aprašus (nepriklausomai nuo jų kalbos), raktažodžius ir kitą informaciją automatiškai priskiria šias publikacijas artimiausioms ekonominėms veikloms pagal EVRK 2 red. kodus ir atvaizduoja šiuos duomenis interaktyvioje diagramoje. Automatizuotas informacijos rinkimas, apdorojimas ir pateikimas vizualinei ar gilesnei analizei sutaupo daug laiko ir piniginių kaštų, kurių reikėtų duomenims gauti, peržiūrėti, suskirstyti ir grafiškai atvaizduoti rankiniu būdu. Dar vienas labai svarbus aspektas - automatizuotas duomenų rinkimas ir apdorojimas suteikia analizei nuoseklumo, nes duomenys atnaujinami nuolatos. Įrankio moduliarus dizainas leidžia integruoti jį į kitas suinteresuotų institucijų platformas, tinklapius, bei pritaikyti kitokių duomenų stebėsenai.


Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies).

Būtinieji slapukai įdiegiami automatiškai ir jiems nėra reikalingas Jūsų sutikimas. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.