Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras
laisvos prieigos skaitmeninė "Visuotinė lietuvių enciklopedija"
2019

Kur galima rasti sprendimą: http://www.vle.lt/

Kodėl ir kaip?

Skaitmeninė enciklopedija buvo kuriama 2001–2014 metais išleistos 25 tomų enciklopedijos pagrindu VLE medžiagą perkeliant į elektroninę erdvę ir sukuriant diferencijuotą duomenų bazę, jos duomenų klasifikacijai ir paieškai naudojant informacinių technologijų įrankius. Naudojantis sukurtais metaduomenimis ir įvairiais filtrais galima atlikti teminę informacijos atranką, jie spartina reikalingos informacijos paiešką ir plečia jos galimybes. Enciklopedijos vidinių nuorodų (I laipsnio) sistemą (nuorodos susieja vienas kitą papildančius enciklopedijos straipsnius) papildė išorinės (II laipsnio) nuorodos, kurios tekstą susieja su išorinėmis duomenų bazėmis (kitomis internetinėmis svetainėmis). Išplėstinės paieškos sistema leidžia vienu metu vykdyti paiešką skirtingose srityse naudojantis įvairiais nustatymais, atliekant paiešką skirtingose straipsnio dalyse ar pagal straipsnių tipus, kategorijas ir temines sritis. Vieša enciklopedijos duomenų sklaida prasidėjo 2017 m. sausio mėnesį, kai buvo sukurtas prie įvairių skaitymo įrenginių prisitaikantis puslapis vle.lt. Prie kiekvieno puslapyje publikuojamo straipsnio yra įdiegtas skaitmeninio teksto skaitytuvas LIEPA, kuris geba perskaityti lietuvių kalba užrašytą tekstą. Įdiegta straipsnių tekstų dydžio keitimo funkcija, galimybė puslapio lankytojams atsiųsti pranešimą apie pastebėtą klaidą ar enciklopedijos kūrėjams siūlyti naują temą. Įgyvendinta puslapio vle.lt straipsnių dalijimosi per socialinius tinklus galimybė, straipsnių siūlymo pagal geografines koordinates galimybė, t.y. puslapio vle.lt lankytojas turi galimybę gauti enciklopedijos informaciją, susijusią su jo buvimo vieta. Vle.lt puslapyje sukurta interaktyvi straipsnių autorių skiltis su galimybe atlikti paiešką tik šioje skiltyje, šalia kiekvieno autoriaus pavardės rodant jo parašytų straipsnių skaičių. Pasirinkus autorių pateikiamos aktyvios nuorodos į jo rašytus straipsnius. Sudaryta galimybė prie kiekvieno rodomo straipsnio puslapio lankytojui pasiūlyti savo nuotrauką. Puslapio vle.lt interaktyvi laiko juosta susieta su atitinkamais enciklopedijos straipsniais, skaitytojui suteikiant galimybę pasirinkti laiko juostos teminę sritį. Nuo 2018 metų kuriama enciklopedijos įvairialypė terpė – prie straipsnių diegiami vaizdo ir garso įskiepiai iš LRT mediatekos, YouTube puslapio ir kitų šaltinių, išorinės nuorodos į suskaitmenintus dokumentus. 2019 m. pradžioje skaitmeninės enciklopedijos duomenų bazėje buvo 133 mln. spaudos ženklų, arba per 95 tūkst. straipsnių, ir per 33 tūkst. iliustracijų.

Kuo išskirtinis?

Viešos prieigos skaitmeninės VLE privalumai prieš kitus internetinės informacijos šaltinius yra informacijos patikimumas (visi straipsniai rašyti ir recenzuoti tos srities specialistų), pateikimo sistemiškumas (medžiaga kaupta pagal nuosekliai ir tais pačiais principais sudarytus teminius vardynus, visam leidiniui taikyti tie patys medžiagos atrankos ir kompleksinimo principai), metodinis nuoseklumas (informacija pateikta remiantis tais pačiais kriterijais, žemėlapiai ir kita iliustracinė medžiaga parengta vadovaujantis tais pačiais standartais), duomenų tarpusavio suderinamumas ir pasiekiamumas (išplėtota nuorodų sistema). Aiški enciklopedijos sandara leidžia greitai ir sklandžiai į enciklopedijos turinį integruoti naujus objektus ir prasminiais ryšiais juos susieti su jau esamais. Laisvos prieigos skaitmeninę enciklopediją lietuvių kalbos vartotojai visame pasaulyje gali savarankiškai ir laisvai naudoti savišvietai ir saviugdai. Tai ypač aktualu didėjančios globalizacijos ir laisvo asmenų judėjimo Europos Sąjungoje sąlygomis. Skaitmenizuota enciklopedija, kurios ketvirtadalį turinio sudaro lituanistika, užsienyje gyvenantiems Lietuvos piliečiams padeda išlaikyti ryšį su savo Tauta ir Valstybe.


Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies).

Būtinieji slapukai įdiegiami automatiškai ir jiems nėra reikalingas Jūsų sutikimas. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.