Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Kultūros pasas (Kultūrinės edukacijos sistema (KES))
2023

Kur galima rasti sprendimą: www.kulturospasas.lt

Kodėl ir kaip?

Kultūrinės edukacijos sistema (KES) – tai Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos administruojama kultūrinės edukacijos platforma. Šiuo metu šios sistemos ašį sudaro kultūros ir švietimo programos – Kultūros pasas administravimas ir Kultūros paso paslaugų gavėjų – moksleivių ir mokytojų bei Kultūros paso paslaugų teikėjų – menininkų ir kūrėjų – bendradarbiavimo užtikrinimas. Sistema yra atvira į ją prijungi ir kitas kultūrines edukacijas teikiančias programas, veiklas ar toje srityje veikiančių organizacijų/institucijų kuriamą turinį. Kultūros pasas – priemonė, leidžianti moksleiviams valstybės lėšomis lankytis įvairiausiuose kultūros ir meno renginiuose: spektakliuose, koncertuose, parodose ir kitose pažintinėse bei edukacinėse kultūros veiklose. Priklausomai nuo amžiaus grupės, moksleiviai kultūros ir meno paslaugomis gali pasinaudoti dalyvaudami kartu su klase ar grupe, o nuo 16 metų paslaugomis gali pasinaudoti ir individualiai. Kultūros paso programos tikslas – ugdyti mokinių savarankiško kultūros pažinimo ir patyrimo įpročius užtikrinant kokybiškų kultūros ir meno paslaugų prieinamumą mokiniams, besimokantiems pagal bendrojo ugdymo (išskyrus suaugusiųjų bendrojo ugdymo) programas, lietuviškų bendrojo ugdymo mokyklų užsienyje mokiniams, besimokantiems pagal užsienio valstybės formaliojo švietimo programas, ir Europos mokyklų mokiniams, besimokantiems pagal lietuvių kalbos programas (toliau – mokinys). Kultūros paso veiklos vykdomos nuo 2018 metų. Tuometinė sistema neužtikrino galimybės efektyviai paskirstyti Vyriausybės skiriamas lėšas, reikalavo daug rankinio darbo administruojant paraiškų vertinimo veiklas, trūko tikslios paieškos sistemos, paslaugų vertinimo galimybės ir didesnių visuomenės informavimo įrankių. Lietuvoje nėra sistemos, kuria būtų galima administruoti įvairių institucijų teikiamas edukacijas. Todėl, įgyvendinant „Kultūrinės edukacijos sistemos modernizavimo“ projektą buvo sukurta nauja Kultūrinės edukacijos sistema.

Kuo išskirtinis?

Naujoji kultūrinės edukacijos sistema sukurta naudojant inovatyvią blokų grandinės technologiją (angl. blockchain). Ši sistema užtikrina sklandų ir skaidrų kultūrinės edukacijos paslaugų užsakymą ir apskaitą, taip pat suteikia unikalią galimybę moksleiviams turėti virtualią piniginę su valstybės skiriamomis lėšomis Kultūros paso paslaugoms. Mokinių piniginės ir metams skirti pinigų likučiai „keliauja“ kartu su mokiniu jam perėjus į kitą klasę ar mokyklą. Sistemoje vykdomas ne tik edukacijų užsakymas, bet ir paraiškų teikimas bei ekspertinis įvertinimas, fiksuojami apmokėjimai už įvykusias edukacijas. Mokytojai ir mokiniai turi galimybę įvertinti edukacijas, kuriose dalyvauja. Sistemoje įdiegtas žaidybinimo modulis, kuris leidžia mokytojams motyvuoti mokinius lankytis kultūrinėse edukacijose skiriant jiems virtualiuosius ženkliukus, o mokslo metų pabaigoje atsisiųsti pažymėjimą, kuris parodo kultūrinės kompetencijos ūgtį. Sistema turi išorinį portalą, kuriame pateikiamos geriausiai vertinamos edukacijos, naujienos, įvairios mokomosios medžiagos aktualios Kultūros paso paslaugos teikėjams ir mokytojams, mokiniams. Kultūrinių edukacijų platformoje įdiegti paieškos varikliai leidžia pasirinkti edukacijas pagal įvairius paieškos kriterijus. Į sistemą prisijungti gali visi mokytojai ir mokiniai, o užsisakyti edukacijas gali mokytojai bei mokiniai nuo 16 metų amžiaus. Mokiniai gali matyti savo virtualias pinigines, sekti lėšų naudojimą (finansinis raštingumas). Mokytojai gali ne tik užsakyti, bet ir administruoti užsakymus: keisti vaikų sąrašą, bendrauti su edukatoriais. Paslaugų teikėjai ne tik teikia paraiškas, stebi vertinimo procesą, bet ir administruoja pateiktus užsakymus bei pateikia sąskaitas. KES yra įdiegta sąsaja su mokinių, mokytojų ir švietimo įstaigų registrais bei elektroniniais valdžios vartais. Tai užtikrina nuolatinį sistemos vartotojų duomenų atnaujinimą ir saugų prisijungimą. KES ženkliai sumažino administracinę naštą tiek sistemos naudotojams (mokytojų ir paslaugų teikėjų), tiek ir Kultūros paso administratoriams. Duomenys yra prieinami realiu laiku. Šiuo metu kultūros pasas siūlo per 5000 įvairiausių kultūros renginių ir edukacinių užsiėmimų: kultūros paveldo, etninės kultūros, architektūros, cirko, baleto, kino, lėlių teatro, dramos teatro, literatūros ir kt. Moksleiviai kartu su mokytojais ar individualiai edukacinius renginius pasirenka patys, atsižvelgdami į jiems skiriamas lėšas, taip pat savarankiškai arba su grupe nusprendžia, kokios srities ar vertės paslaugas užsisakyti. Nuo 2023 m. sausio mėn. KES užsakyta virš 500 000 paslaugų, prisijungė virš 1100 Kultūros paso paslaugų teikėjų ir apie 5000 mokytojų.


Video nuoroda: https://www.youtube.com/watch?v=CbnIcRNDESM&t=6s

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies).

Būtinieji slapukai įdiegiami automatiškai ir jiems nėra reikalingas Jūsų sutikimas. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.