Kauno apskrities viešoji biblioteka
„Kaunas: datos ir faktai“
2019

Kur galima rasti sprendimą: internete adresu: https://datos.kvb.lt/

Kodėl ir kaip?

Elektroninis žinynas „Kaunas: datos ir faktai“ – virtualus produktas apie Kauno istorijos datas ir įvykius nuo seniausių laikų iki šių dienų, šiuolaikiniam vartotojui aktualizuojantis miesto istoriją ir kultūros paveldą. 2018 m. el. žinynas buvo iš esmės modernizuotas (pirmoji versija sukurta 2007 m.). El. žinynas sukurtas galvojant apie tai, kaip smalsų, peržengiantį įprastas ribas ir atmetantį stereotipus šiuolaikinį vartotoją sudominti Kauno istorija, pateikti ją ne „sausais“ praeities faktų aprašymais, bet padėti atrasti miesto istoriją kitaip – netradiciškai, įdomiai, pažvelgti į ją kitu kampu. Norėdami, kad el. žinyne patrauklaus ir įtraukiančio turinio atrastų kuo didesnis ratas skirtingų poreikių ir interesų vartotojų, jame pateikiame įvairaus pobūdžio susistemintą tekstinę ir vaizdinę informaciją apie Kauno istoriją: svarbiausias Kauno (iš dalies ir Lietuvos) istorijos datas ir įvykius, einamųjų metų sukaktis, amžininkų atsiminimus, vaizdų galeriją (panaudotas inovatyvus vizualaus turinio palyginimo sprendimas), teminius maršrutus, įdomybes bei testus. Pagrindinė el. žinyno turinio dalis (Kauno istorijos įvykių chronologija) pateikiama rubrikoje „Laikotarpiai“. Joje informacija suskirstyta į laikotarpius pagal valstybės raidos etapus. Iš įvairių visuomenės gyvenimo sričių atrinktos datos ir faktai, papildyti informatyviomis iliustracijomis. Siekiant sudaryti galimybę platesnėms studijoms ir nurodyti el. žinyne esančios informacijos kilmę, prie kiekvieno Kauno istorijos datos ir fakto aprašymo pateikiamas literatūros ir šaltinių sąrašas. Tematiškai tarpusavyje susiję aprašymai ir skaitmenintas turinys (pvz. Virtualios elektroninio paveldo sistemos portalas epaveldas.lt) jungiami per interaktyvias nuorodas. Paieška gali būti atliekama pagal bet kokį žodį, jo dalį ar žodžių junginį, datą (metai, amžius), reikšminį žodį (tik rubrikoje „Laikotarpiai“). Elektroninis žinynas nuolat pildomas nauja tekstine ir vaizdine informacija, šaltiniais. „Kaunas: datos ir faktai“ pritaikytas išmaniesiems įrenginiams, taip pat – neįgaliųjų poreikiams. Kuriant el. žinyno dizainą buvo kruopščiai atsižvelgiama į kiekvieną komponentą: puslapių struktūrą, navigaciją, informacijos išdėstymą, funkcionalumą ir t.t. Pasitelktos įvairios taktikos tinkamam skirtingos apimties tekstinės ir vaizdinės informacijos suderinamumui, turinio patrauklumui ir lengvam pasiekiamumui.

Kuo išskirtinis?

„Kaunas: datos ir faktai“ gali būti pritaikomas tobulinant informacinių įgūdžių ugdymo procesą pamokose, integruojant kelias mokymosi disciplinas, pvz. istorijos (kraštotyros), užsienio kalbų, dailės, informatikos ar kt., naudingas besimokančiųjų praktiniams, kūrybiniams ar brandos darbams, projektams, įvairiomis formomis pristatant Kauno istoriją, vykdant edukacines veiklas ar praturtinant savo laisvalaikį. Elektroniniu žinynu didinamas skaitmeninto turinio (ikonografijos, senosios periodinės spaudos) pasiekiamumas ir patrauklumas, užtikrinama Kauno istorija besidominčių asmenų patogesnė prieiga prie informacijos apie Kauno istoriją ir kultūros paveldo objektus. Turinio pateikimas keliomis kalbomis (lietuvių, anglų ir vokiečių) sudaro el. žinyno išskirtinumą tarp panašaus profilio Lietuvoje sukurtų virtualių produktų, įgalina juo naudotis tarptautinę auditoriją. Vienas iš svarbiausių el. žinyno patrauklumų yra jo turinio vizualumas. El. žinyne yra daugiau negu 2 tūkstančiai nuotraukų, Kauno panorama iš paukščio skrydžio (video; rubrikoje „Kauno istorijos apžvalga“), interaktyvus Kauno miesto planas (rubrikoje „Teminiai maršrutai“), Kauno vaizdų palyginimas persidengiančiose nuotraukose (sritis „Palyginkite Kauno vaizdus“). Modernizuota el. žinyno versija per 2019 01 01 – 2019 04 30 susilaukė 3013 vartotojų, o tai yra 31,7 % daugiau negu tuo pačiu laikotarpiu 2018 m. (2288) (iki modernizavimo).


Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies).

Būtinieji slapukai įdiegiami automatiškai ir jiems nėra reikalingas Jūsų sutikimas. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.