Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka
Žydų kultūros paveldo žemėlapis Kaune
2020

Kur galima rasti sprendimą: https://www.kaunas.mvb.lt/zydupaveldas/

Kodėl ir kaip?

Sprendimo tikslas - inovatyviai atskleisti žydų kultūros ir paveldo istoriją ir ją menančius objektus Kaune. Pristatyta 15 objektų su filosofijos mokslų daktarės, žydų istorijos tyrinėtojos, gidės Marijos Oščik parengtais aprašymais lietuvių kalba. Objektų sąrašą planuojama papildyti ateityje, įgyvendinant tam skirtą antrąją projekto dalį.Šiuo metu tikslui įgyvendinti yra sukurti keturi produktai: • tinklalapis, kuriame yra pateiktas interaktyvus žydų paveldo žemėlapis ir žinynas; • virtualiosios realybės sprendimas, kuris vaizduoja žydų paveldo objektus daugelyje virtualiosios realybės įrenginių žaidimo arba turo pavidalu; • papildytosios realybės programėlė, kuri dalį žydų paveldo objektų pateikia papildytosios realybės portalų pavidalu. Sprendimas skirtas įvairaus amžiaus ir patirties žmonėms. Tie, kurie siekia labiau įsigilinti į paveldo istoriją ir žinias - gali perskaityti parengtą informaciją tinklalapyje arba virtualiame ture. Jaunesni ir atraktyvumo ieškantys lankytojai paveldo objektus gali aplankyti žaidimo pavidalu. Tokiu būdu lankytojas vedamas per Kauno žydų paveldo objektus. Virtualiosios ir papildytosios realybės sprendimai išskirtini tuo, kad jiems sukurti panaudotas kameros žymėjimo (camera mapping) metodas, kai iš panoraminės nuotraukos sukuriamas trimatis aplinkos modelis ant kurio uždedamas 360 laipsnių nuotraukos vaizdas. Tai leidžia ne tik apsižvalgyti aplinkui, bet ir pasivaikščioti po aplinką virtualiojoje realybėje tiems, kas turi 6 laisvės laipsnių virtualiosios realybės akinius (Oculus Quest, HTC Vive, Oculus Rift ir kt.). Tie kas neturi tokių įrenginių - vis dar gali pasivaikščioti aplinkoje panašiai kaip tai daro trimačiuose žaidimuose. Tai mūsų žiniomis vienintelis sprendimas Lietuvoje, kur paveldo objektų vaizdavimui virtualioje ir papildytoje realybėje pritaikytas toks metodas. Sprendimas išsiskiria ir tuo, kad jis geba prisitaikyti prie naudotojų įrenginių. Lankytojai, kurie turi įsigiję naujuosius virtualiosios realybės sprendimus - galės išnaudoti daugelį įrenginių galimybių, o tie kurie neturi tokios technikos - galės peržiūrėti sprendimą daugelyje kompiuterių, planšetinių ir mobilių įrenginių. Sprendimas pristato unikalius žydų paveldo objektus ir turtingą jų istoriją, kuri gali būti pasiekiama tiek žmonėms su fizine negalia, tiek miesto svečiams (planauojama pateikti vertimus į anglų ir rusų kalbas). Siekiant kaip galima išsamiau atspindėti žydų kultūros paveldo įvairovę, pristatyti skirtingos paskirties objektai - sinagogos, visuomeninės ir labdaros organizacijos, mokymo įstaigos, pramonės objektai, kapinės ir holokausto atminimo vietos ir kt.

Kuo išskirtinis?

Sprendimas ypatingas tuo, kad jis leidžia pajausti paveldo ir kultūros objektus net ir neišeinant iš savo namų, kas pastaruoju metu yra ypač aktualu. Jis pritaikytas įvairaus amžiaus ir patirties grupėms. Jaunimui jis bus patrauklus savo technologiniais sprendimais – tuo, ko daugelis niekad anksčiau nebuvo matę ir patyrę. Sužaidybintas paveldo objektų pateikimas leidžia patraukliai pristatyti miesto istoriją ir paveldo objektus. Sukurtą produktą galima naudoti mobiliuose pristatymuose – atvirose miesto erdvėse, parkuose, bibliotekos padaliniuose, mugėse ir kt., nes jam demonstruoti nereikia brangiai kainuojančios techninės įrangos. Taip pat tai pasitarnaus kaip pagrindas, skirtas kurti kitoms edukacinėms veikloms bibliotekoje.


Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies).

Būtinieji slapukai įdiegiami automatiškai ir jiems nėra reikalingas Jūsų sutikimas. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.