Vilniaus Universitetas, UAB "Gaumina", UAB "Sintagma"
Orbis Lituaniae | LDK istorijos
2013

Kur galima rasti sprendimą: ldkistorija.lt

Kodėl ir kaip?

Portalas Orbis Lituaniae sukurtas įgyvendinant projektą “Virtuali istorinė Lietuva: LDK”. Projektas buvo vykdomas 2011-2013 metais Vilniaus universitete. Projekto įgyvendinimo metu buvo: suskaitmenintas VU bibliotekoje saugomas J. Lelevelio rinkinys. Šio rinkinio istoriniai žemėlapiai yra vertingi Lietuvos ir Europos istorijos, kultūros paveldo objektai, kurių skaitmeninimas suteikia galimybę tyrėjams ir visuomenei dirbti su elektroninėmis jų versijomis; sukurti darbo su žemėlapiais įrankiai; sukurtas LDK istoriją paistantis portalas Orbis Lituaniae. Orbis Lituaniae tai beveik septyni šimtai istorijų apie Lietuvos didžiąją kunigaikštystę. Prieš daugiau nei du šimtus metų išnykusį LDK pasaulį mėgina aprėpti profesionalūs istorikai, menotyrininkai, filologai, paveldo komunikacijos ir paveldo skaitmeninimo specialistai, suprantamai ir įtaigiai pasakojantys apie viską - nuo kūrybos iki karybos, nuo mitų iki mokslo, nuo dvasinio gyvenimo iki medicinos. Naršydami Orbis Lituaniae išvysite įvairialypę LDK visuomenės, kultūros, politikos ir kasdienybės panoramą, pateiktą glaustų pristatymų pavidalu. Susipažinsite su didvyriais, nevidonais ir bastūnais, kurių likimai leidžia pažvelgti į praėjusias epochas iš labai arti. Sužinosite ką karaliaus Mindaugo žmona Morta išvadino beždžione. Kuo sirgo senosios Kernavės gyventojai. Kas buvo pirmas lietuvis, užsiropštęs į Egipto piramidę. Kodėl kadaise buvome įsitikinę, kad esame kilę iš romėnų. Kas stebėjo žvaigždes gulėdamas. Drąsiau įsivaizduoti LDK pasaulį jums padės gausybė vaizdų: ir senų ir naujai sukurtų. Orbis Lituaniae susiliejo istorikų ir dailininkų, kurie sukūrė savo, dažnusyk šelmiškus ir linksmus, vizualinius pasakojimus, vaizduotės. Orbis Lituaniae bus ko pasisemti ir tiems, kurie išmano LDK istoriją ir beveik nieko apie ją nežinantiems, tačiau žingeidiems praeities naršytojams. Resursai:video.ldkistorija.lt, fb.ldkistorija.lt, plius.ldkistorija.lt. Projektas įgyvendintas Ekonomikos augimo veiksmų programos 3 prioriteto "Informacinė visuomenė visiems" lėšomis.

Kuo išskirtinis?

Tai analogų regione neturintis projektas. Pirmą kartą Lietuvos istorijoje tokiais mąstais analizuojama ir pristatoma LDK istorija. Projekte bendradarbiauja daugelio kūrybinių industrijų, mokslo ir inovacijų sektoriai. Inovatyvūs technologiniai ir vizualiniai sprendimai derinami su naujausiais moksliniais tyrimais. Ko pasekoje - galimas projekto pritaikomumas daugelyje valstybei svarbių sričių: mokymo, mokslinių tyrimų, turizmo skatinimo, įvaizdžio kūrimo, kultūros paveldo išsaugojimo ir pristatymo bei sklaidos ir t.t. Suskaitmenintas J. Lelevelio fondas – Vilniaus universiteto bibliotekoje saugoma prof. J. Lelevelio asmeninė kartografijos kolekcija: senieji atlasai ir istoriniai žemėlapiai, kurie yra vertingi Lietuvos ir Europos istorijos, kultūros paveldo objektai, nuolat tyrinėjami įvairių sričių mokslininkų bei besidominčiųjų kartografija. Vilniaus universiteto bibliotekos kartografijos kolekcija yra ne tik pati turtingiausia Lietuvoje, bet ir viena įdomiausių Rytų Europoje. Dažnas senųjų atlasų vartymas turi įtakos jų fizinei būklei, todėl tyrinėtojams suteikiama galimybė dirbti su elektroninėmis jų versijomis. Tam tikslui sukurti vaizdų analizės, anotavimo, GIS bei metaduomenų praturtinimo įrankiai. LDK istorijos pristatymas Orbis Lituaniae - tai beveik septyni šimtai istorijų apie Lietuvos didžiąją kunigaikštystę. Drąsiau įsivaizduoti LDK pasaulį jums padės gausybė vaizdų: ir senų ir naujai sukurtų. Orbis Lituaniae susiliejo istorikų ir dailininkų, kurie sukūrė savo, dažnusyk šelmiškus ir linksmus, vizualinius pasakojimus, vaizduotės.


Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies).

Būtinieji slapukai įdiegiami automatiškai ir jiems nėra reikalingas Jūsų sutikimas. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.