ID VILNIUS
Kultūros paveldo statiniai ir jų elementai
2024

Kur galima rasti sprendimą: https://paveldas.vercel.app/

Kodėl ir kaip?

Projekto tikslai buvo sukurti : Elektroninę duomenų talpyklą, kurioje būtų nuolat kaupiama paveldosauginė informacija apie statinius ir jų elementus. Užtikrinti duomenų saugumą ir sistemišką kaupimą vienoje duomenų bazėje. Sukurti įrankius duomenų sisteminimui ir analizei. Atverti duomenis visuomenei, profesionalams, mokslo įstaigoms. Sukurti įrankius, kurie didintų visuomenės įsitraukimą dalinantis paveldosauginę informacija. Iki šiol nebuvo susitemintos vietos kaupti paveldosauginę informaciją, duomenų bazę reikėjo sukurti ne vien matavimams, bet ir kitai, istoriniams pastatams ar kitai svarbiai infromacijai saugoti, kad ji galėtų būti patogiai prieinama vienoje vietoje ir atverta visuomenei. Per 30 metų Vilniaus miesto savivaldybės Kultūros paveldo apsaugos skyriaus sukaupta medžiaga buvo saugoma skirtingais formatais, statinių istorinės anketos – popierinėse bylose, tikslieji statinių ir jų elementų matavimai (PDF, DWG, 3D failai) – įvairiose elektroninėse laikmenose. Tai mažino duomenų panaudojimo ir analizės galimybes, neužtikrino elektroninių duomenų saugumo. Problemų iškilo ir skaitmeninant popierines anketas, nes automatinis duomenų perkėlimas nėra įmanomas – prieš viešinant, jie turi būti patikrinti ir atnaujinti, atsižvelgiant į naujausius tyrimus bei pokyčius Kultūros vertybių registre. Visa tai reikalauja papildomo paveldosaugininkų darbo ir laiko. Dalis dauomenų buvo suvedama ir laikoma trečių šalių sukurtuose sprendimuose (archimede.lt), bet tai neužtikrino sukauptų duomenų saugumo Nebuvome tikri ar platforma bus palaikoma ir ateityje. Šiuo metu visi Archimedėje kaupti mūsų duomenys sukelti į šią platformą. Nebuvo sąryšio su Vilniaus DNR portalu (https://zemelapiai.vplanas.lt/vilniausdnr/lt) prieš atveriant duomenų bazę visuomenei ir darbų apimtys smarkiai išsiplėtė. Pvz. kai kuri informacija (pvz. pastatų architektų pavardės) yra aktuali abiems platformoms ir turi būti nuolat pildoma bei tikrinama paveldosaugininkų. Kad nebūtų dubliavimosi nutarta, kad duomenys bus pildomi ir redaguojami šioje platformoje, o rezultatas (sukūrus ryšį su Vilniaus DNR), bus matomas abejose platformose.

Kuo išskirtinis?

Sukurta funkcionali statinių matavimų duomenų platforma kurioje yra galimybė matavimus ne tiktai peržiūrėti, bet ir atsisiųsti. Kaupti statinių DWG failus kurie skirti projektavimui, juos naudoja architektai, restauratoriai, architektūros tyrėjai. sudaryti 3D modeliai labai tiksliai užfiksuoja statinį ir turi dar platesnes panaudojimo galimybes: edukacija, animacija ir t.t.  Sukurta statinių elementų matavimų duomenų platforma kaupiami gaminių DWG failai gali būti naudojami medžio meistrų, atkuriant istorinius langus, dailylenčių ar apvadų autentiškus profilius. 3D modeliai naudojami atkuriant ir metalines detales (pvz., durų rankenas, langų varstymo mechanizmus).  Platformoje numatyta statinių elementų sisteminimo ir katalogavimo galimybė. Elementai suskirstyti į 4 grupes, kad būtų patogiau surasti reikiamą gaminį. Atliekant matavimus nustatomi pasikartojantys langų, apvadų, dailylenčių ir kitų elementų tipai, todėl sukauptą matavimų medžiagą bus galima pritaikyti daugelio pastatų sunykusių elementų atkūrimui.  Visuomenės įtraukimas. Tikimės, kad platforma prisidės prie didesnio miestiečių įsitraukimo – vilniečiai galės ne tik laisvai naudotis bazėje sukaupta medžiaga, bet ir patys ją pildyti nuotraukomis ar siūlyti užfiksuoti autentiškas savo namų detales, nes daug vertingų elementų yra pastatų viduje, ar kitose sunkiau prieinamose vietose ir jie lieka nepastebėti.  


Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies).

Būtinieji slapukai įdiegiami automatiškai ir jiems nėra reikalingas Jūsų sutikimas. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.