Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka
Krašto paveldo gidas
2024

Kur galima rasti sprendimą: https://krastogidas.lt/

Kodėl ir kaip?

Krašto paveldo gidas (toliau – KPG arba Gidas) tai inovatyvus kraštotyrinio, suskaitmeninto bei skaitmeninio turinio aktualinimo bei pritaikymo švietimo, turizmo bei laisvalaikio reikmėms pavyzdys. KPG yra skirtas aktualinti atminties institucijose saugomą kilnojamąjį paveldą (istorinės fotografijos) bei nekilnojamąjį paveldą (gamtos, architektūros bei kultūros paminklai ir kt.). Gide galima rasti informacijos, nuotraukų, garso ir vaizdo įrašų, kuriuose užfiksuotos žinios apie esamus ar jau išnykusius kultūros, istorijos, gamtos, architektūros paminklus, memorialines vietas, esančias vakarų Lietuvos regione. KPG turinys yra susietas su kultūros paveldo platforma Epaveldas.lt. Svarbūs kraštotyros objektai, kuriems sukuriami metaduomenys ir paruošiami vaizdai, yra pristatomi patrauklia tekstine, vaizdine formomis ir nuorodomis žemėlapyje. Svetainės turinys yra prieinamas visiškai nemokamai, todėl Gidas prisideda prie Lietuvos gyventojų kokybiško užimtumo ir turiningo laisvalaikio skatinimo. Vien praėjusiais metais, KPG svetainę aplankė 61,5 tūkst. naudotojų. Didelė dalis KPG turinio yra išversta į užsienio kalbas (anglų, vokiečių, rusų k.) taip Gidas prisideda prie vakarų Lietuvos regiono patrauklumo užsienio turistams didinimo. Šio produkto naudojimo statistika patvirtina, kad jis yra nemažiau aktualus užsienio piliečiams, nes beveik 46 proc. KPG lankytojų naršė puslapius užsienio kalbomis. Taip pat yra sudaryta galimybė, naudojant Microsoft Edge naršyklę, klausyti įgarsintą tekstą, tokiu būdu svetainė užtikrina informacijos prieinamumą negalią turintiems asmenims (silpnaregystę, disleksiją ir kt.), o tai užtikrina socialinės atskirties mažinimą.

Kuo išskirtinis?

Pirminis KPG buvo sukurtas 2014 m., tačiau per minėtą laikotarpį produktas technologiškai paseno, nes pasikeitė ne tik vartotojų įrenginių techniniai parametrai, bet ir naudojimo ypatumai (2022 m. parengtos analizės „Krašto paveldo gidas: turinys, vartotojai ir panauda“ interaktyvi nuoroda: https://www.klavb.lt/data/public/uploads/2022/09/kpg_turinys_vartotojai_ir_panauda_analize.pdf). 2024 m., atsižvelgiant į vartotojų poreikius, sukurta nauja Krašto paveldo gido svetainė, kuri parengta Progressive Web App pagrindu. Tai yra visiškai nauja technologija, užtikrinanti svetainės suderinamumą su visais įrenginiais, jų operacinėmis sistemomis bei skirtingomis naršyklėmis, svetainės turinys geba prisitaikyti prie bet kokio įrenginio ekrano dydžio, galima užkrauti turinį ir naudotis Gidu be interneto ryšio. KPG išskirtinis ir tuo, kad vientisas teritoriniu požiūriu – užima visą vakarų Lietuvos regioną. Jame sukauptas unikalus turinys: KPG patalpinta informacija apie daugiau nei 900 objektų, parengti 64 maršrutai įvairiomis temomis. Taip pat yra integruotas interaktyvus žemėlapis. Be to, tai pirmasis Lietuvoje sukurtas produktas, kuriame jau nuo 2014 m. objektai ženklinami Creative Commons licencijomis, kurios leidžia teisėtai naudoti ir dalytis skaitmeniniu turiniu, o tai ypač svarbu populiarinant suskaitmenintą kultūros paveldą. KPG sutelkė daugiau nei dvidešimt įvairiausių partnerių, kurie kartu su Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešąja biblioteka (KLAVB) rengia informaciją. Į turinio pildymą įsitraukė 11 savivaldybių viešųjų bibliotekų, taip pat įvairios institucijos (Gargždų krašto muziejus, Pajūrio regioninis parkas, Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras, Goethe‘s institutas, Klaipėdos paslaugų ir verslo mokykla, Klaipėdos apskrities gidų gildija), Bachmano dvaro bei Tauralaukio bendruomenės, pavieniai asmenys, savanoriai. KPG turinys nuolat pildomas.


Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies).

Būtinieji slapukai įdiegiami automatiškai ir jiems nėra reikalingas Jūsų sutikimas. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.