BĮ Lietuvos audiosensorinė biblioteka
Sveikatingumo programų pritaikymas regos negalią turintiems vartotojams
2023

Kur galima rasti sprendimą: https://elvislab.lt/leidiniai?filter%5Bzyme%5D=sveikatingumo%20programos%20neregiams

Kodėl ir kaip?

Sporto informacija, sveikatingumo ir fizinio aktyvumo programos savarankiškam praktikavimui paprastai parengiamos iliustruotų vadovų pavidalu, todėl yra visiškai neprieinama žmonėms, turintiems regos negalią ar jos sutrikimų. Dėl viešosios infrastruktūros nepritaikymo didelė dalis regos negalią turinčiųjų turi ribotas savarankiško judėjimo mieste galimybes, taip pat dauguma sporto klubų nėra pritaikyti juos aptarnauti. Todėl yra didžiulis stygius ir poreikis savarankiško sveikatingumo praktikavimo programoms, kurias žmonės su regos negalia ar sutrikimais galėtų atlikti savarankiškai, ir nejaustų informacinės ir socialinės atskirites. Todėl siekiant įgalinti neregius/silpnaregius savarankiškai rūpintis savo sveikata, išleistos 7-ios pritaikytos elektroninės knygos moderniu EPUB3 formatu. Tikslinei grupei siūlomas sprendimas, kaip pašalinti regos negalios nulemtas kliūtis, – garsinis vaizdavimas suteikia galimybę susipažinti su parinktomis sveikatingumo ir fizinio aktyvumo programomis, jas praktiškai išmėginti ir pasirinkti asmeniškai tinkamiausią(-as).

Kuo išskirtinis?

EPUB3 formatu išleisti leidiniai yra visiškai pritaikyti regos negalią ar sutrikimus turintiesiems skaitytojams. Tokio pobūdžio pritaikytų leidinių Lietuvoje dar nebuvo išleista. Vaizdinei informacijai (pratimams) perteikti alternatyviu būdu pasitelktas garsinio vaizdavimo metodas, kurio metu vaizdinė informacija perteikiama ją apibūdinant žodžiais. Garsinis vaizdavimas atliktas ypač tiksliai, pasitelkus srities specialistus. Leidiniai išleisti EPUB3 formatu – tai pritaikytų leidinių konsorciumo (angl. Accessible Books Consortium) kokybės standartu pripažįstamas formatas – sinchronizuojama informacija, pateikta garsu (knygos tekstas įgarsntas diktoriaus) ir vaizdu (knygos informacija tekstu); tai funkcionalus formatas, leidžiantis susirasti ir pažymėti reikiamą leidinio vietą, individualiai pasirinkti kontrastą tarp teksto ir fono, galima didinti ir mažinti tekstą, jis prisitaiko prie naudojamo ekrano dydžio. ELVIS virtualioje bibliotekoje paskelbti leidiniai yra prieinami visiems registruotiems sistemos vartotojams, t. y., žmonėms, turintiems teisę nemokamai naudotis leidiniais, parengtais alternatyviais formatais. Tai užtikrina patogų jų naudojimą, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos, laiko ir egzemplioriškumo. Audiovizualiniu vaizdavimu parengti šių sveikatingumo programų leidiniai: 1) Audra Avizienis „Mankštos anatomija. 501 pilateso pratimas“ 2) Jonas Girskis „Viskas apie stuburo gydymą: praktinis iliustruotas vadovas, kaip padėti sau“ 3) Swami Vishnudevananda „Išsami iliustruota jogos knyga“ 4) Jin Mok „Kuksando“ 5) Peter Kelder „5 Tibeto pratimai“ 6) Matthieu Ricard „Meditacijos menas“ 7) Eglė Afanasjeva „Kalanetika: atradimams įkvepianti mankšta“


Video nuoroda: https://youtube.com/playlist?list=PL-IwV5HAsVl_qhrwRe1kJ65SHtvcFVXOU&si=HHHZdiOSL4n6Ly1C

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies).

Būtinieji slapukai įdiegiami automatiškai ir jiems nėra reikalingas Jūsų sutikimas. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.