Kamila Gasinska
Patyčių dėžutė
2021

Kur galima rasti sprendimą: https://patyciudezute.lt/

Kodėl ir kaip?

Patyčių dėžutė - tai nemokama elektroninė platforma, skirta mokiniams, jų tėvams ir mokytojams anonimiškai pranešti apie patyčias mokykloje. Pagrindiniai įrankio kūrėjų tikslai: suteikti galimybę kiekvienam vaikui, mokytojui ar tėvams/globėjams anonimiškai ir saugiai pranešti apie patiriamą ar pastebėtą smurtą ar patyčias, ir kuo greičiau suteikti reikiamą pagalbą patyčių dalyviams bei užkirsti kelią tolesnėms patyčioms. Mokyklos, išreiškusios norą įsidiegti šį sprendimą, gauna prieigą prie pranešimų valdymo sistemos, o moksleiviai per mobiliąją aplikaciją ir internetinį tinklapį turi galimybę greitai, saugiai ir anonimiškai pranešti apie patyčias. Pranešimo formoje prašoma nurodyti kas tyčiojosi, kas patyrė patyčias, kur ir kada vyko patyčios, kas tiksliai įvyko. Jeigu patyčios vyksta elektroninėje erdvėje, yra galimybė prisegti elektroninių patyčių įrodymą – ekrano nuotrauką. Mokyklos paskirtas atsakingas asmuo (dažniausiai psichologas arba socialinis pedagogas) gauna pranešimą apie naują patyčių atvejį ir gali nedelsiant į jį sureaguoti. Valdymo sistemoje jis ne tik gali susipažinti su pranešimo, išsiųsto per „Patyčių dėžutės“ mobiliąją aplikaciją arba tinklapį, turiniu, bet ir papildyti jį informaciją, gautą pokalbio su auka ir skriaudėju metu, o taip pat aprašyti tolimesnius žingsnius, kurie buvo daromi dirbant su nurodytu patyčiu atveju (kaip vyko pokalbis su auka, skriaudėju, įvyko liudininkais, tėvais ir pan.). Iki šiol mokyklos darbuotojai visus šiuos duomenis pildė popieriniame „Patyčių registracijos žurnale“. Šiuo metu įrankiu naudojasi ketvirtadalis šalies mokyklų (2021 m. liepos 1 dienos duomenimis – 323 mokyklos). Beveik trys ketvirtadaliai įrankiu besinaudojančių mokyklų teigia, jog jis prisideda prie kovos su patyčiomis mokykloje ir atliepia mokyklų poreikį šioje srityje.

Kuo išskirtinis?

Patyčių dėžutė – tai pirmasis toks sprendimas Lietuvoje (ir vienas pirmųjų pasaulyje), padedantis kovoti su patyčių pasekmėmis. Jis leidžia vaikams greitai pranešti apie patyčių atvejus, o suaugusiems – sužinoti ir kuo skubiai suteikti pagalbą nukentėjusiam vaikui, taip užkertant kelią tolimesniam patyčių plitimui. Iki šiol visos kovai su patyčiomis skirtos priemonės buvo nukreiptos į prevenciją, ir beveik nebuvo kalbama apie pagalbą vaikams jau įvykus patyčioms. Šis sprendimas ne tik suteikia vaikams erdvę pasisakyti apie patyčias bei kitą juos neraminantį netinkamą elgesį mokykloje (pvz. nusirašinėjimą, rūkymą, įvairaus pobūdžio smurtą) ir paprašyti pagalbos. Jis leidžia mokykloms sužinoti apie problemas, su kuriomis susiduria mokiniai, įvertinti tikrąjį patyčių problemos mąstą mokykloje, o taip pat greitai ir efektyviai pasirūpinti pažeidžiamiausiais bendruomenės nariais. Projekto nauda moksleiviams: • Erdvė pasisakyti vaikams, kurie jaučiasi neturintys į ką kreiptis. • Galimybė išlikti anonimišku. • Būdas pasiekti reikiamus asmenis problemai spręsti vienu mygtuko paspaudimu. • Galimybė gauti reikiamą pagalbą. Projekto nauda mokyklos bendruomenei ir tėvams: • Patogi platforma patiems pranešti apie patyčias. • Galimybė identifikuoti tikrąjį patyčių mastą mokykloje. • Atsakingos mokyklos kultūros kūrimas. • Sumažėjusi administracinė našta, duomenų kaupimas vienoje vietoje.


Video nuoroda: https://youtu.be/yNR6WHU87co

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies).

Būtinieji slapukai įdiegiami automatiškai ir jiems nėra reikalingas Jūsų sutikimas. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.