UAB "Coetus" ir subrangovas UAB "Geomatrix"
STUMBRŲ DAROMOS ŽALOS ŪKININKAMS APSKAIČIAVIMO SPRENDIMAS, NAUDOJANT PALYDOVUS IR DIRBTINĮ INTELEKTĄ
2022

Kur galima rasti sprendimą: Sprendimas sukurtas išskirtinai Kėdainių miesto savivaldybės administracijai

Kodėl ir kaip?

UAB Coetus sukūrė inovatyvų stumbrų ir kitų laukinių gyvūnų daromos žalos pasėliams apskaičiavimo technologinį sprendimą, naudojant pažangius dirbtinio intelekto pagrindu sukurtus algoritmus ir palydovinių vaizdų informaciją, kuri yra patogi Kėdainių rajono savivaldybės adminitracijai ir atvaizduojama žemėlapyje apibrėžiant teritorijas, kuriose kilo žalą bei identifikuojant laiką, kada ta žala buvo padaryta. Atvaizdavimas yra pateikiamas aukšta palydovinių duomenų raiška, reguliariai ir nepertraukiamai. Kėdainių rajono savivaldybės atstovai savo kompiuteryje gali matyti naujausią informaciją apie pasėlius ir jiems padarytą žalą.

Kuo išskirtinis?

Visų pirma techninis sprendimas leidžia teikti komercinę paslaugą ūkininkui, kurios pasekoje turime galutinį rezultatą - santarvę tarp ūkininko ir gamtos. Už teiginai atlygintą žalą, ūkininkas nebelaiko priešu gamtos vaikų - laukinių žvėrių, šiuo atveju stumbrų. Paslauga įdiegta įgyvendinus šį projektą, užtikrina nepertraukiamą pasėlių laukų monitoringą, atliekant matavimus 10 dienų laikotarpiais ir teikiant užsakovui detalias ataskaitas kiekvieną mėnesį nuo gegužės iki rugpjūčio (javams) arba rugsėjo (kitos vasarinės kultūros). Stumbrų, elnių, šernų ir stirnų pasėliams daroma žala nustatoma 10x10 m (100 m2) raiškos pikseliais. Monitoringo duomenys atvaizduojami suformuotuose ribotos prieigos interneto žemėlapiuose, kur kiekvieno lauko nustatyti pažeidimai matomi skirtingų spalvų skalėje per visus stebėjimo laikotarpio intervalus, viso - nuo 12 iki 15 matavimų per pasėlių vegetacijos sezoną (3 pakartotiniai matavimai per 4 arba 5 mėnesius). Interneto aplikacijoje realizuota galimybė prisijungusiems vartotojams pažymėti kokiuose laukuose buvo pastebėti reguliariai besilankantys laukiniai žvėrys, ir ypač tie laukai, kuriuose jau yra matomi pasėlių pažeidimai. Tai leistų operatyviai nustatyti visus pažeidžiamus laukus ir imtis prevencinių priemonių nuostoliams sumažinti. Įvertinta atskirų laukų rizikos laipsniai, priklausomai nuo juose auginamų pasėlių, aplinkinių miškų išsidėstymo bei gamtinio karkaso elementų. Sistemoje yra galimybė istoriškai pamečiui įsivertinti istorinius duomenis, kur formuojasi didžiausios žalos vietos, išskiriant pažeidžiamiausias žemės ūkio kultūras, intensyviausius migracijos laikotarpius ir visa tai apibendrinant viename lange - žemėlapyje, kuris turi legendą, kurioje vartotojas gali rinktis pasirinkimus iš meniu. Vartotojui užvedus pelę ar kitaip pažymėjus lauką, yra apskaičiuojamas lauko plotas, pažeistų pasėlių plotas, pažeistas pasėlis, ko pasekoje specialistas žalos dydį matys per kelias akimirkas. Atsižvelgus į sėkmingą sistemos sukūrimą jį galima plėsti Panevėžio, Varėnos, Radviliškio ir kitose savivaldybėse, kur fiksuojama stumbrų migracija ar padaroma žala. Tačiau Coetus mato galimybę prototipą pritaikyti visose Lietuvos savivaldybėse, neapsibrėžiant vien tik stumbrų padaryta žala, o nustatinėti visų laukinių žvėrių padarytą žalą. Sprendimas tinkamas visoms pasaulio valstybėms.


Video nuoroda: https://we.tl/t-aksm6XJxN6

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies).

Būtinieji slapukai įdiegiami automatiškai ir jiems nėra reikalingas Jūsų sutikimas. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.