UAB „Vilniaus planas“ ir Vilniaus miesto savivaldybė
Miesto plaučiai
2023

Kur galima rasti sprendimą: https://miestoplauciai.vilnius.lt

Kodėl ir kaip?

Miesto plaučiai - interaktyvus žemėlapis, atvaizduojantis oro kokybės bei žiedadulkių koncentracijos mieste duomenis. Realiu laiku atnaujinama informacija apie oro taršos pokyčius, leidžia miestui ieškoti taršos sukėlėjų, daryti prielaidas apie rodiklių pokyčius bei priimti sprendimus taršos mažinimo prevencijai. Portale pateikiami duomenys yra svarbūs ne tik savivaldybei ir aplinkosaugos institucijoms, tačiau ir oro taršai ar žiedadulkėms jautriems gyventojams.

Kuo išskirtinis?

Tai pirmoji sistema Lietuvoje, kurioje oro taršos ir kokybės duomenys yra atnaujinami kiekvieną minutę, o žiedadulkių koncentracija mieste – kas valandą. „Vilniaus plano“ sukurtame interaktyviame žemėlapyje oro kokybės duomenys atvaizduojami iš 34 skirtingų sensorių, miesto sprendimu didžioji dalis jų yra išdėstyti greta švietimo įstaigų, o likusieji – Senamiesčio ir Šnipiškių mikrorajonuose. Intelektualiuose miesto plaučiuose atvaizduojama kietųjų dalelių, anglies monoksido, ozono ir kitų cheminių junginių koncentracija, esanti šalia sensorių ir jų sklaida miesto teritorijoje. Iki šiol viešai prieinami duomenys buvo apimantys tik paros ir bendrus metinius rodiklius. Šiuo įrankiu miestui suteikiama galimybę ieškoti taršos sukėlėjų, daryti prielaidas kas lėmė vieno ar kito rodiklio pokytį bei priimti sprendimus taršos mažinimo darbams ir prevencijai organizuoti. Miesto plaučiuose atvaizduojami duomenys gali būti svarbūs ne tik savivaldybei ar aplinkosaugos institucijoms, bet ir oro taršai ar žiedadulkėms jautriems gyventojams. Bioaerozolių koncentracijos informacija itin aktuali ir naudinga žiedadulkių alergenams jautriems asmenims, kurie siekia išvengti jų poveikio sveikatai. Gyventojai vadovaudamiesi duomenimis gali įvertinti riziką arba imtis prevencinių priemonių alerginei reakcijai sumažinti. Aplikacijoje pateikiama alksnio, lazdyno, beržo, miglinių augalų, kiečio, ambrozijos žiedadulkių koncentracijos informacija, o ateityje planuojama papildyti beržo ir miglinių augalų koncentracijų prognozėmis. Pasitelkus sudėtingus dirbtinio intelekto algoritmus bus gaunamos tikslios kelių savaičių prognozės, kaip keisis miesto aplinka atsižvelgiant į daugelį parametrų, todėl galima bus lengviau valdyti rizikas ir išvengti krizių. Sukurtas inovatyvus įrankis stebėti Vilniaus miesto oro kokybę realiuoju laiku yra sektinas pavyzdys ir kitiems miestams, norintiems realiu laiku stebėti oro taršą, žiedadulkių koncentraciją, analizuoti šiuos duomenis ir užtikrinti geresnę aplinkos kokybę.


Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies).

Būtinieji slapukai įdiegiami automatiškai ir jiems nėra reikalingas Jūsų sutikimas. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.