Baltijos aplinkos forumas
Jaunųjų gamtos reindžerių platforma gamtosauginiam vaikų švietimui didinti
2020

Kur galima rasti sprendimą: https://www.gamtosreindzeris.lt

Kodėl ir kaip?

Klimato kaitos, masinio rūšių nykimo akivaizdoje sąmoningos visuomenės, remiančios gamtosaugą, propaguojančios aplinkai draugišką gyevnimo būdą ugdymas tampa esmine užduotimi. Be visuomenės palaikymo nebus drastiškų pokyčių, inovacijų, kurių reikia siekiant suvaldyti kritinę gamtos būklę. Tyrimai, studijos ir gamtininkų patirtis rodo, kad vaikai iki paauglystės yra svarbiausia tikslinė grupė gamtosauginiam ugdymui. Tokio mažiaus vaikai labai atviri gamtos pažinimui, jiems įdomu, jei turi įgimtą atjautą kitoms gyvybės formoms. Šiame amžiuje suformavus stiprų ryšį su gamta, suteikus gilių smagių patirčių, teigiamų asmeninių išgyvenimų gamtoje, vaikai supranta gamtos saugojimo prasmę, artimas ekologinis sąmoningumas. Užaugę tokie vaikai remia gamtosaugą, propaguoja aplinkai draugišką gyvenimo būdą. Būtent šiai tikslinei auditorijai ir šiais tikslais buvo sukurta Jaunųjų gamtos riendžerių paltforma, kurie siekia vaikus ne tik kažką naujo sužinoti apie gamtą, bet ją labaiu pažinti, joje leisti laiką, išgyventi joje nuotykių. Platformoje daug įtraukiančių, žaidyminių elementų, skatinančių vaikus spręsti daugiau užduočių, daugaiu laiko elisti gamtoje. Platforma specialiai kurta kaip atvira sistema, kur galima kurti vis naują gamtosuaginį turinį vaikams, naujas užduotis gali įkelti vis nauji specialistai, mokytojai. Tokiu būdu užtikrinamas nuolatinis platformos atsinaujinimas, turinio įvairovė. Platforma draugiška ir specialistams - užduočių kūrimas intuityvus, jiems parengtos instrukcijos su pagalbiniais vaizdo įrašais, taip pat galima pasirinkti turinį atspindintį tinkamaiusią užduoties tipą (testas, dėlionė, kryžiažodis, aktyvių zonų ar sujungimo). Ilgalaikė paltformos vizija - kad ji taptų svarbiausiu gamtosauginio švietimo šaltiniu Lietuvoje, sutlekianti geriausius specialistus, kad visą su tuo susijusį turinį čia būtų galima rasti. Siekiant vaikus paskatinti lankytis platformoje, mokytojams ir tėvams taip pat kuriamas atskiras turinys. Mokytojams - pilnai parengta metodinė medžiaga, kaip pravesti įdomią pamoką gamtoje, tėvams - idėjos, ką su vaikais galima veikti gamtoje laisvalaikiu. Taip pat rūpinamasi tiek atskirų užduočių, tiek pačios paltformos viešinimu žiniasklaidoje, socialinse medijose, tam, kad šią informaciją tikslinė auditorija (kuri komunikacijos prasme dažnaiusai yra tėvai ir mokytojai) rastų.

Kuo išskirtinis?

Platforma labai populiari, ja noriai naudojasi vaikai, taip pat - mokytojai, tėvai. Vos tik pasirodžiusi pritraukė nemažai dėmesio (per mažiau nei metus sulaukė 7900 lankytojų, 300-600 apsilankymų per mėnesį, virš 1200 registruotų vaikų), tačiau jos reikalingumas ir nauda itin išryškėjo dėl COVID-19 paskelbto karantino metu. Per mažiau nei pusmetį platformoje apsilankė 45 500 lankytojų, 1400-32000 lankytojų per mėnesį, užsiregistravo beveik 9000 vaikų. Turint omenyje, kad mokymasis internetu net ir ne karantino metu ilgainiui turėtų vis labiau įsitvirtinti, panašu, kad platforma ir ateityje bus reikalinga ir naudojama. Net ir vasaros atostogų metu platformoje kasdien aplanko 20-40 lankytojų. Šiuo metu paltformoje yra 111 užduočių, kurias kuria 22 skirtingi specialistai iš 18 skirtingų organizacijų. Jaunųjų gamtos reindžerių paltforma taip pat įtrauktą į oficialius Švietimo ir mokslo ministerijos intyernetinių mokymosi priemonių sąrašus. Dėl didžiulio populiarumo, platformos kūrėjai artimiausiu metu planuoja naują dar patogesnę, labiau pritaikytą mobiliesiems įrenginiams, labiau įtraukiančią paltfomros versiją.


Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies).

Būtinieji slapukai įdiegiami automatiškai ir jiems nėra reikalingas Jūsų sutikimas. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.