Paaiškėjo, kas atstovaus Lietuvai pasauliniuose skaitmeninių inovacijų apdovanojimuose „World Summit Awards“
Vakar, birželio 20 d. vykusiame konkurso „Skaitmeninis knygnešys 2024“ finale, 22 skaitmeninių inovatorių komandos susitiko finalinėje kovoje dėl 8 kelialapių į pasaulinį konkursą „World Summit Awards 2024“ (WSA), taip pat – dėl Geriausio sprendimo Lietuvai vardo ir Metų startuoliui skirto piniginio prizo – 3000 Eur.
„Šiais metais į pasaulinį prasmingų ir realias problemas sprendžiančių skaitmeninių sprendimų konkursą išleidžiame itin stiprų lietuvių desantą. Šiemet ypač daug dėmesio skyrėme tam, kad suprastume tikrą ir pamatuotą konkurse dalyvaujančių sprendimų potencialą kurti pokytį, kuris būtų matomas ne tik Lietuvoje, bet galimas pritaikyti – ar tiesiogiai, ar kaip sektinas pavyzdys – ir kituose pasaulio regionuose“, – sako Ieva Žilionienė, Lietuvos nacionalinė ekspertė „World Summit Awards“ platformoje, pasaulinės WSA Direktorių valdybos narė bei konkurso „Skaitmeninis knygnešys“ komisijos vadovė.
Informacinės visuomenės plėtros komiteto ir WSA rengiamo konkurso organizatoriai išbandyti savo jėgas kvietė Lietuvos skaitmeninių platformų, paslaugų, programėlių, žaidimų, sprendimų ir kitokių produktų kūrėjus. O vakar paaiškėjo, kurie sprendimai tapo nugalėtojais.
Lietuvos skaitmeniniais ambasadoriais pasauliniuose WSA apdovanojimuose tradiciškai išrinkti aštuoni skirtingų kategorijų projektai.
„Sveikatos ir gerovės“ kategorijoje triumfavo Sentante – robotinė sistema kraujagyslių chirurgijai, pirmoji pasaulyje robotinė sistema, leidžianti visą minimaliai invazyvią endovaskulinę intervenciją atlikti nuotoliniu būdu – iš kitos patalpos, o ateityje – net ir iš kitos ligoninės.
„Valdžios ir piliečių įtraukimo“ kategorijoje laimėtoju tapo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pristatytas sprendimas „KURSUOK“ – vieno langelio principu veikianti nacionalinė suaugusiųjų švietimo platforma, kurioje kiekvienas galime pasirinkti ir nemokamai gauti mums reikalingus bei valstybės prioritetus atitinkančius bei finansuojamus mokymus.
„Mokymosi ir švietimo“ kategorijoje laimėtojais tapo „Elicėjus“ – EdTech platforma, suteikianti specializuotas aplinkas mokiniams, mokytojams ir administratoriams, turinti unikalią žinių spragų atsekimo funkciją moksleiviams bei individualizuoto mokymosi instrumentus mokytojams.
„Aplinkos ir žaliosios energijos“ kategorijoje nugalėjo sprendimas „Žalioji paskola“, unikalus ne tik Europos, bet ir pasaulio mastu produktas, suteikiantis galimybę ūkininkams gauti finansavimą už 0% metinių palūkanų perėjimui prie tvariosios žemdirbystės mainais į dalį ūkiuose sugeneruojamų anglies taršos sertifikatų.
„Kultūros ir paveldo“ kategorijoje laimėjo virtualių pasakojimų platforma „Mano ir mūsų istorija“, sukurta Šiaulių „Aušros“ muziejaus, skirta norintiems pasidalinti savo asmeninėmis istorijomis, įkelti pasakojimus iliustruojančias fotografijas, vaizdo medžiagą, garso įrašus, susieti juos su Lietuvos muziejuose saugomu turiniu, ir taip pildyti ir įprasminti savo šalies istoriją.
„Išmaniųjų gyvenviečių ir urbanizacijos“ kategorijoje geriausiai įvertinta Šiaulių miesto problemų valdymo platforma „Sumanus miestas“, užtikrinanti efektyvų, įtraukiantį ir dalyvavimu grįstą miesto aplinkos bei infrastruktūros priežiūros valdymo procesą.
„Verslo ir komercijos“ kategorijoje laimėtoju tapo „Axiology“ paskirstytojo registro technologijos (PRT) vertybinių popierių prekybos ir atsiskaitymo sistema, demokratizuojanti visuomenės prieigą prie finansinių instrumentų ir leidžianti pritaikyti naujus, pažangiomis technologijomis grįstus sutelktinio finansavimo įvairioms valstybės reikmėms instrumentus.
„Įtraukimo ir įgalinimo“ kategorijoje nugalėjo Lietuvos Junior Achievement pristatytas „LJA šešėliavimas“, skaitmeninė platforma, padedanti vyresnių klasių moksleiviams, pasitelkiant socialinius ryšius su vietos bendruomene – verslo įmonėmis, valstybės įstaigomis, nevyriausybinėmis organizacijomis ir jų darbuotojais – pažinti save, susipažinti su skirtingomis profesijomis bei sėkmingai siekti savo profesinių tikslų.
Išrinktas ir Geriausias sprendimas Lietuvai – juo tapo elektroninės prekybos platforma „Mano konkursas“, kurioje smulkus ir labai smulkus verslas savo prekes, paslaugas ir darbus gali siūlyti įsigyti viešojo sektoriaus organizacijoms, vykdančioms viešuosius pirkimus neskelbiama apklausa, palengvinant navigaciją sudėtingose viešųjų pirkimų procedūrose ir skatinant regioninio verslo augimą.
Metų startuolio titulas ir 3000 eurų piniginis prizas, įsteigtas Informacinės visuomenės plėtros komiteto, atiteko startuoliui „EditAI“, sukūrusiam skaitmeninę platformą, skirtą palengvinti mokytojų darbą pamokose paprastai pritaikant integruoto ugdymo praktikas, pasaulinius reiškinius aiškinti per klasėje mokomus dalykus ir iš skirtingų disciplinų perspektyvų.
„Pasaulinis „World Summit Awards“ konkursas per visą pasaulį apimantį nacionalinių ekspertų tinklą ieško tokių sprendimų, kurie išskirtiniai ne didele finansine sėkme (ji, be abejonės, netrukdo, bet nėra esminis kriterijus), bet sukuriama socialine verte. Verte gerinant sveikatos apsaugą, švelninant klimato kaitos pasekmes, skatinant tvarų vartojimą, auginant pilietiškumą ir pasitikėjimą visuomenėse, atveriant naujas galimybes tvariam produktyvumui“, – sako I. Žilionienė. „Iš Lietuvos skaitmeninių sprendimų kūrėjų jau seniai tikimasi pažangių technologinių sprendimų – nes nekart esame įrodę, kad mokame tokius kurti. Bet tie sprendimai turi būti ir išskirtiniai savo sukuriama verte visuomenei, ir tai nėra taip paprasta, kaip galėtų pasirodyti“.
Konkurso laimėtojai apdovanoti vertingais prizais, o aštuoni Lietuvos nacionalinės atrankos į WSA nugalėtojai įgijo teisę varžytis su nominantais iš viso pasaulio ir pristatyti savo sprendimus tarptautinei WSA žiuri. Sėkmės pasauliniame konkurse atveju jie bus įtraukti į pasaulinį WSA alumnų tinklą ir kviečiami į iškilmingą apdovanojimų ceremoniją WSA Pasauliniame kongrese, kuris ateinančių metų kovą viso pasaulio skaitmeninių inovacijų kūrėjus sukvies į Hyderabadą, Indiją. Čia laimėtojai gyvai pristatys savo sprendimus Pasaulinei žiuri, dalyvaus mokymuose, dalijimosi patirtimi dirbtuvėse, užmegs naujus ryšius su kūrėjais ir ekspertais iš viso pasaulio.
Jungtinių Tautų globojamų „World Summit Awards“ apdovanojimų tikslas – atrasti skirtinguose pasaulio kampeliuose sukurtas prasmingas skaitmenines inovacijas, kūrybiškai ir inovatyviai sprendžiančias konkrečias visuomenės ar bendruomenės problemas ir šias sėkmės istorijas ir patirtis viešinti pasaulinei auditorijai, įgalinant patirties ir žinių perdavimą tarp pasaulio šalių, regionų ir žmonių. Lietuvos nacionalinę atranką į WSA – konkursą „Skaitmeninis knygnešys“ – organizuoja Informacinės visuomenės plėtros komitetas kartu su konkurso draugais ir bendraminčiais: „GovTech Lab Lithuania“, asociacija „Infobalt“, SEB, UAB „Tele2“, „Telia Lietuva“, „Brainhack“, „Katalista Ventures“,
Daugiau apie konkursą „Skaitmeninis knygnešys“: www.skaitmeninisknygnesys.lt.
Daugiau apie WSA: https://wsa-global.org